Zerwanie łańcucha Harvester:
Witamy na stronie informującej o procesie zerwania łańcucha tnącego zmechizowanych maszyn do pracy w lesie. Poniższe informacje przeznaczone są dla profesjonalnych użytkowników i producentów zmechanizowanego sprzętu do cięcia drewna.
Poniżej kilka porad odnośnie ochrony od urazu podczas korzystania z niesamowitych możliwości zmechanizowanych maszyn do pracy w lesie.
Aby zminimalizować ryzyko zerwania łańcucha i potencjalnego zranienia podczas pracy Harvestera postępuj zgodnie z instrukcjami bezpieczeństwa. Bądź absolutnie pewny, że zrozumiałeś w pełni instrukcję obsługi dostarczoną z urządzeniem. Postępuj zgodnie z zaleceniami i instrukcjami podanymi przez producenta sprzętu. Poniższe informacje są przeznaczone do uzupełnienia, a nie zastąpienia informacji zawartych w instrukcji obsługi konkretnego sprzętu do pracy w lesie.
Ryzyko zerwaniałańcucha i ewentualnego wyrzucenia odłamków łańcucha to ważny temat obecnie analizowany. Wiele wiadomo na temat przyczyn, skutków i sposobów procesu minimalizowania obrażeń powstałych na skutek wyrzutu części zerwanego łańcucha. Wciąż jednak wiele jest do zrobienia i nauczenia się.
Na czym polega zerwanie łańcucha?
Zerwanie łańcucha może spowodować , że jego części zostaną wyrzucone z dużą prędkością. Sytuacja ta jest zagrożeniem poważnego zranienia lub śmierci. Zerwanie łańcucha występuje zwykle w okolicach napędu łańcucha urządzenia tnącego, ale może również zdarzyć się to w obszarze noska prowadnicy.
Badania wykazują, że średnio 1 na 50 zerwanych łańcuchów powoduje wyrzucenie odłamków, które mogą być przyczyną groźnego urazu.
W jaki sposób operator może zmniejszyć ryzyko zerwania łańcucha?
1. Operator i obserwatorzy nie powinni przebywać w płaszczyźnie pracy prowadnicy gdy łańcuch jest w ruchu.
2. Szyba kabiny urządzenia powinna być odpowiednio wzmocniona i zabezpieczona.
3. Prędkość łańcucha nie może być większa niż 40 m/s dla łańcuchów Harvester OREGON® o podziałce ,404” oraz nie większa niż 35 m/s dla łańcuchów Harvester OREGON® o podziałce ¾”.
4. Zabezpieczenie przeciwko zerwaniu łańcucha powinno być instalowane w pobliżu koła napędowego.
5. Obserwatorzy powinny przebywać co najmniej 70 metrów od pracującego urządzenia.
6. Łańcuchy powinny być często kontrolowane. Pęknięte lub uszkodzone łańcuchy należy wycofać z użytku.
7. Zawsze używaj nowych ogniw OREGON® do naprawy łańcuchów OREGON®.
8. Zalecamy, by wyrzucić łańcuch przy drugim zerwaniu.
9. Nie używaj tępych i zużytych łańcuchów.
10. Zawsze staraj się ostrzyć łańcuchy OREGON® według specyfikacji fabrycznej OREGON®.
11. Utrzymuj prawidłowe smarowanie łańcucha i prowadnicy.
12. Utrzymuj właściwe napięcia łańcucha.
13. Wymieniaj bębny sprzęgła, gdy mają widoczne oznaki zużycia.
Jak powstaje i jak przebiega zerwanie łańcucha ?
Wyróżniamy dwa etapy podczas takiej sytuacji. Po pierwsze, zerwanie ogniwa powoduje rozłączenie łańcucha, powstają dwa końce. Jeden koniec przesuwa się w kierunku koła napędowego lub noska prowadnicy i uzyskuje znaczne przyspieszenie. Ruch ten można porównać do ruchu końcówki bata. Takie naprężenie powoduje kolejne zerwanie ogniwa. Towarzyszy temu wyrzucenie odłamków łańcucha z ogromną (ponaddźwiękową) prędkością.
Zerwanie łańcucha może spowodować, że jego części wyrzucone zostaną w wielu kierunkach, zwłaszcza w kierunku płaszczyzny pracy prowadnicy.
Jak wyglądają typowe odłamki łańcucha podczas jego zerwania?
Wyróżniamy cztery najbardziej niebezpieczne elementy zerwanego łańcucha :
Czy można wyeliminować ryzyko zerwania łańcucha podczas pracy harvester’em?
Nie! Operator musi zawsze liczyć się z możliwością zerwania łańcucha i ryzykiem związanym z taką sytuacją.