Zerwanie łańcucha Harvester:

Witamy na stronie informującej o procesie zerwania łańcucha tnącego zmechizowanych maszyn do pracy w lesie. Poniższe informacje przeznaczone są dla profesjonalnych użytkowników i producentów zmechanizowanego sprzętu do cięcia drewna. 

Poniżej kilka porad odnośnie ochrony od urazu podczas korzystania  z niesamowitych możliwości zmechanizowanych maszyn do pracy w lesie. 

Aby zminimalizować ryzyko zerwania łańcucha i potencjalnego zranienia podczas pracy Harvestera postępuj zgodnie z instrukcjami bezpieczeństwa. Bądź absolutnie pewny, że zrozumiałeś w pełni instrukcję obsługi dostarczoną z urządzeniem.  Postępuj zgodnie z zaleceniami i instrukcjami podanymi przez producenta sprzętu. Poniższe informacje są przeznaczone do uzupełnienia, a nie zastąpienia informacji zawartych w instrukcji obsługi konkretnego sprzętu do pracy w lesie. 

Ryzyko zerwaniałańcucha i ewentualnego wyrzucenia odłamków łańcucha to ważny temat obecnie analizowany. Wiele wiadomo na temat przyczyn, skutków i sposobów procesu minimalizowania obrażeń powstałych na skutek wyrzutu części zerwanego łańcucha. Wciąż jednak wiele jest do zrobienia i nauczenia się.

Na czym polega zerwanie łańcucha? 

Zerwanie łańcucha  może spowodować , że jego części zostaną wyrzucone z dużą prędkością. Sytuacja ta jest zagrożeniem poważnego zranienia lub śmierci. Zerwanie łańcucha występuje zwykle w okolicach napędu łańcucha urządzenia tnącego,  ale może również zdarzyć się to w obszarze noska prowadnicy. 

Badania wykazują, że średnio 1 na 50 zerwanych łańcuchów powoduje wyrzucenie odłamków, które mogą być przyczyną groźnego urazu. 

W jaki sposób operator może zmniejszyć ryzyko zerwania łańcucha? 

1.  Operator i obserwatorzy nie powinni przebywać w płaszczyźnie pracy prowadnicy gdy łańcuch jest w ruchu. 

2.  Szyba kabiny urządzenia powinna być odpowiednio wzmocniona i zabezpieczona. 

3.  Prędkość łańcucha nie może być większa niż 40 m/s dla łańcuchów Harvester OREGON® o podziałce ,404” oraz nie większa niż 35 m/s dla łańcuchów Harvester OREGON® o podziałce ¾”. 

4.  Zabezpieczenie przeciwko zerwaniu łańcucha powinno być instalowane w pobliżu koła napędowego. 

5.  Obserwatorzy powinny przebywać co najmniej 70 metrów od pracującego urządzenia. 

6.  Łańcuchy powinny być często kontrolowane. Pęknięte lub uszkodzone łańcuchy należy wycofać z użytku. 

7.  Zawsze używaj nowych ogniw OREGON® do naprawy łańcuchów OREGON®. 

8.  Zalecamy, by wyrzucić  łańcuch przy drugim zerwaniu. 

9.  Nie używaj tępych i zużytych łańcuchów. 

10.  Zawsze staraj się ostrzyć łańcuchy OREGON® według specyfikacji fabrycznej OREGON®. 

11.  Utrzymuj prawidłowe smarowanie łańcucha i prowadnicy. 

12.  Utrzymuj właściwe napięcia łańcucha. 

13.  Wymieniaj bębny sprzęgła, gdy mają widoczne oznaki zużycia. 

Jak powstaje i jak przebiega zerwanie łańcucha ? 

Wyróżniamy dwa etapy podczas takiej sytuacji. Po pierwsze, zerwanie ogniwa powoduje rozłączenie łańcucha, powstają dwa końce. Jeden koniec przesuwa się w kierunku koła napędowego lub noska prowadnicy i uzyskuje znaczne przyspieszenie. Ruch ten można porównać do ruchu końcówki bata. Takie naprężenie powoduje kolejne zerwanie ogniwa. Towarzyszy temu wyrzucenie odłamków łańcucha z ogromną (ponaddźwiękową) prędkością. 

Zerwanie łańcucha może spowodować, że jego części wyrzucone zostaną w wielu kierunkach, zwłaszcza w kierunku płaszczyzny pracy prowadnicy. 

Jak wyglądają typowe odłamki łańcucha podczas jego zerwania? 

Wyróżniamy cztery najbardziej niebezpieczne elementy zerwanego łańcucha : 

Czy można wyeliminować ryzyko zerwania łańcucha podczas pracy harvester’em? 

Nie! Operator musi zawsze liczyć się z możliwością zerwania łańcucha i ryzykiem związanym z taką sytuacją.